Wody siarczkowe to prawdziwy wyróżnik Buska-Zdroju i Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness. Są to te wody, które niezależnie od ogólnej mineralizacji zawierają nie mniej niż 1 mg siarki w litrze - dającej się oznaczyć jodometrycznie w przeliczeniu na siarkowodór H2S. Woda siarczkowa dostarczana jest do Hotelu Słoneczny Zdrój bezpośrednio z naturalnego źródła w Lesie Winiarskim.
Co sprawia, że woda siarczkowa jest tak wyjątkowa? Po pierwsze, zabiegi z wodą siarczkową przygotowywane są bez dostępu powietrza, co powoduje, że woda zachowuje pełnię licznych właściwości leczniczych. Do redukujących związków siarki oddających elektron (utleniających się) należą: siarkowodór (H2S), wielosiarczki, tiosiarczany, podsiarczyny. Na indywidualne właściwości lecznicze wód siarczkowych wpływa też mineralizacja ogólna, zawartość biopierwiastków i ich wchłanialność.
Woda siarczkowa w Polsce oferuje nie tylko korzystne działanie na organizm, ale również stanowi nieodłączny element charakterystyczny dla regionu Busko-Zdrój oraz Hotelu Słoneczny Zdrój. O tym jednak najlepiej przekonać się na własnej skórze (i to dosłownie!).
Wody siarkowe to rodzaj wód mineralnych, które zawierają znaczące ilości związków siarki, takich jak siarczki czy siarczany. Woda siarczkowa ma wiele zastosowań, zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii.
Wody siarkowe w Polsce dostarczane są bezpośrednio do obiektów medycznych jedynie w wybranych miejscowościach. Busko-Zdrój zaopatrywane jest ze źródeł znajdujących się na terenie uzdrowiska i w jego okolicach (Las Winiarski). Szacowane zasoby wody znajdującej się w źródłach siarkowych rejonu Buska-Zdroju, Kazimierzy Wielkiej i Pińczowa wynoszą około 10 mld m³. Są to więc nie tylko najzasobniejsze źródła siarkowe w Polsce, ale także największe kopaliny tego typu w Europie.
Jest to woda siarczkowo-siarkowodorowa słona (solanka siarczkowa), zawierająca też wiele innych mikroelementów. Wody siarczkowe z Lasu Winiarskiego są wodami krystalicznymi ze słomkowo-zielonkawym odcieniem. To wody wysoko zmineralizowane o zawartości 45 mg/l siarkowodoru i 2,2 mg/l josiarkowoddków. Głównymi składnikami w ich składzie są kationy sodu, potasu, wapnia, magnezu oraz aniony chloru, bromu i siarczanów. Wody siarczkowe-siarkowodorowe słone stanowią wieloskładnikowy układ jonów, cząstek i cząsteczek działających synergistycznie na organizm człowieka.
Woda siarkowodorowa ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych i może być stosowana wewnętrznie (woda siarkowa do picia), jak i zewnętrznie w postaci leczniczych kąpieli. Jest polecana m.in. w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca. Może również wspomagać procesy regeneracyjne organizmu i wpływać na poprawę krążenia krwi. Ponadto, woda siarczkowa jest ceniona ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Największą przyswajalność wykazuje siarka II-wartościowa w postaci siarkowodoru w odczynie kwaśnym. Jony wodorosiarczkowe HS- i jony siarczkowe S2 są redukowane do siarkowodoru w zetknięciu z grupami SH białka ustrojowego i w tej postaci wchłaniane. Wchłanialność siarkowodoru przez skórę jest 145 razy większa niż siarczanów, związków siarki VI-wartościowej. Rozpuszczony siarkowodór jest więc głównym aktywnym biologicznie składnikiem wód siarczkowych. Źródłem siarkowodoru w wodach podziemnych jest najczęściej redukcja siarczanów wypłukanych ze złóż gipsu, która zachodzi w warunkach beztlenowych w obecności organicznych związków węgla przy udziale bakterii redukujących.
Siarka w postaci siarkowodoru i tiosiarczanu lub w postaci koloidalnej przenika przez skórę, błonę śluzową oskrzeli, przewodu pokarmowego i dróg rodnych, mogąc osiągnąć łączną wchłanialność do 58 mg. Wchłonięte przez skórę i błony śluzowe jony siarczkowe trafiają do naczyń krwionośnych i krwioobiegiem docierają do serca, a następnie do wszystkich tkanek organizmu. Tak więc już po 15 minutach pojawia się we krwi, a po 20 minutach wykazano jej obecność w chrząstkach stawowych, błonie maziowej stawów, tkance kostnej, ścianie naczyń krwionośnych, błonie śluzowej przewodu pokarmowego, wątrobie i nadnerczach. Wydalana jest przez nerki.
Woda siarczkowa używana jest do kąpieli całkowitych, półkąpieli, kąpieli częściowych (fasony), płukań jam ciała, wziewań i leczenia pitnego (krenoterapii). Podstawą właściwości leczniczych wód siarczkowych jest wzrost stężenia glutationu, związany z jego zwiększoną biosyntezą pod wpływem zresorbowanej siarki mineralnej z wody siarczkowej. Glutation to tripeptyd zbudowany z glutaminianu, cysteiny i glicyny, a jego zredukowana forma jest wyjątkowo ważnym elementem antyoksydacyjnym, chroniącym organizm przed działaniem wolnych rodników tlenowych i azotowych.
Poza tym glutation pełni istotną funkcję w syntezie białek, proliferacji komórek (zdolność namnażania) i apoptozie (umieranie komórek). Obniżenie stężenia glutationu stwierdzono u pacjentów z chorobą Alzheimera i Parkinsona, w chorobach wątroby, cukrzycy, chorobach wirusowych, mukowiscydozie, alkoholizmie, w chorobach reumatycznych, astmie oskrzelowej, po udarach mózgu, zawale serca i sepsie.
Siarka odgrywa kluczową rolę dla naszego organizmu. Jest jednym ze składników aminokwasowych i bierze udział w procesie syntezy białek oraz hormonów. Ponadto ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nic więc dziwnego, że woda siarczkowa (do picia i do kąpieli) jest tak ceniona w uzdrowiskach.
Jakie zalety ma picie wody siarczkowej? Oto kilka z nich:
Siarkę można również stosować do inhalacji – woda siarczkowa w postaci pary wykazuje korzystny wpływ na osoby cierpiące na astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.
Wody mineralne siarczkowe powinny być dobrej jakości, aby pozwalały na pełne wykorzystanie ich potencjału. Źródła siarkowe w Polsce należą do jednych z najlepszych, czego świetnym przykładem jest źródło z Lasu Winiarskiego, z którego czerpiemy nasze zapasy.
Wody siarczkowe doskonale sprawdzają się do kąpieli – są to wody o silnym działaniu leczniczym. W naszym Zakładzie Rehabilitacji można przeprowadzić pełną kąpiel lub fasony siarczkowe, czyli częściowe zanurzenie (np. kończyn).
Jakie właściwości wykazuje woda siarkowodorowa do kąpieli?
Kąpiele siarczkowe stosuje się w szerokim spektrum problemów zdrowotnych, a w naszym hotelu przeprowadzamy wcześniejszy wywiad z pacjentem, aby jak najlepiej dostosować do niego rodzaj i intensywność zabiegów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że maksymalnie wykorzystasz prozdrowotny potencjał wody siarczkowej.
Już krótka kilkunastominutowa kąpiel w wodzie siarczkowej przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Aby jednak zmaksymalizować pozytywny efekt, warto zdecydować się na serię zabiegów.
W naszym Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i skorzystać ze zdrowotnych wczasów. Relaks i profesjonalne zabiegi to najlepsza mieszanka, dzięki której odpocznie zarówno ciało, jak i dusza.
Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować swój pobyt. Wyjątkowe kąpiele siarczkowe już na Ciebie czekają!