Otwarty w 2013 roku czterogwiazdkowy Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w Busku-Zdroju na nowo definiuje termin "sanatorium Busko-Zdrój". Jest czymś więcej niż sanatorium, a nowa jakość przybiera tu postać wyszukanych rozwiązań architektonicznych, rekreacyjnych, organizacyjnych i ofertowych.
Słoneczny Zdrój, podobnie jak inne obiekty uzdrowiskowe i sanatoria w Busku-Zdroju, aktywnie wykorzystuje walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne miasta. Jest przeznaczony dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów, wymagających rehabilitacji lub utrwalenia wyników leczenia szpitalnego.
Słoneczny Zdrój i sanatoria w Busku-Zdroju łączy z pewnością szeroka oferta medyczna. Jednak w tym przypadku liczy się nie tylko forma, ale też treść. Do Hotelu Słoneczny Zdrój trafili najlepsi rehabilitanci pozyskani z lokalnego rynku - doświadczeni fizjoterapeuci i masażyści. Zakupiony został najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt (m.in. BMS, PST,Tergumed). Z kranów do specjalnych wanien popłynął największy skarb Buska-Zdroju, czyli woda siarczkowa, dostarczana bezpośrednio z ujęcia w Lesie Winiarskim.
Lista podobieństw do wcześniej istniejących w Busku-Zdroju sanatoriów szybko się kończy. Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness niemal kontrastuje z sanatoriami zlokalizowanymi w Busku-Zdroju, jakkolwiek modernizowanymi, to jednak widać odciśnięty na nich ząb czasu. Hotel jest odpowiedzią na potrzeby tej grupy gości, która oczekuje jednocześnie profesjonalnych zabiegów medycznych, odnowy biologicznej, ale także komfortu i pozytywnych doznań. Te zapewnić mają perfekcyjna obsługa hotelowa, smaczna kuchnia oraz zróżnicowana oferta rekreacyjna i kulturalna. Są to atuty budujące przewagę obiektu nad typowym sanatorium w Busku-Zdroju.
Oferta sekcji medycznej hotelu obejmuje cały przekrój zabiegów z zakresu fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, termoterapii, światłoterapii, masaży i rehabilitacji. Ze względu na wykorzystywanie w leczeniu wody siarczkowej, specjalnością hotelu jest jednak balneologia. "Siarczkowy dotyk natury" i fachowa opieka to jednak nie wszystko co sprzyja powrotowi do zdrowia. Służy temu również nowoczesny sprzęt medyczny, w tym urządzenia BMS do Biomechanicznej Stymulacji Mięśni, które pozwalają w ciągu 15 minut osiągnąć efekty właściwe dla 90 minut tradycyjnego treningu.
Jak pokazują to liczne przykłady, kuracje stosowane w oparciu o wszechstronną synergię czynników leczniczych, już po pierwszym tygodniu przynoszą widoczną poprawę stanu zdrowia. W Słonecznym Zdroju leczone są następujące grupy schorzeń: reumatologiczne, dermatologiczne, neurologiczne, ortopedyczno-urazowe, przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, miejscowe dysfunkcje i zespoły bólowe, choroby układu krążenia i inne dolegliwości. Więcej w zakładce: co leczymy.
O Restauracji Ponidzie można powiedzieć, że to coś więcej niż tylko restauracja… to raczej coś na kształt „galerii potraw”. Z wyjątkową kombinacją dań będących połączeniem kuchni świata, polskiej i regionalnej, bryluje pośród innych restauracji w Busku-Zdroju. Część gastronomiczną hotelu tworzą ponadto Klub Kalejdoskop z trzema niezależnymi salami (Mars, Venus i Winiarnią) i bogatą ofertą imprez, a także pawilon grillowy. Z myślą o zagospodarowaniu czasu wolnego pomiędzy zabiegami, Słoneczny Zdrój przygotował dla Gości: taras słoneczny, ogród z oczkiem wodnym i placem zabaw, czytelnię i kids corner. Dla osób aktywnych natomiast Cardio Room, kręgielnię, bilard, boule, wypożyczalnię rowerów i kijków nordic walking.
Z kolei w strefie wellness znajdziemy basen, jacuzzi i sauny (fińska i IR). W centrum SPA zadbamy o urodę, jednocześnie zapominając o troskach dnia codziennego, oddając się błogiej relaksacji. W profesjonalnie przygotowanych gabinetach oferowane są zabiegi pielęgnacji twarzy, ciała, dłoni i stóp, masaże pielęgnacyjne oraz ceremonie wellness. W niepowtarzalnej atmosferze pełnej zmysłowych zapachów oraz łagodnej muzyki, dłonie terapeutów pozwalają odbudować kapitał energetyczny, uwolnić umysł i wrócić do codziennego życia w pełni sił.
Zaistniała w wyniku I rozbioru Polski utrata ziem wielickich i bocheńskich wraz z tamtejszymi salinami, spowodowała potrzebę poszukiwania złóż w innych miejscach kraju. Zasoby takie dostępne były w Busku-Zdroju. Przy aprobacie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęto eksploatację solanki, trwającą do przejścia Buska- Zdroju pod zabór austriacki.
Kolejnym bardzo znaczącym epizodem na drodze do utworzenia przez Busko-Zdrój sanatorium, były rozpoczęte w 1808 r. przez dr Jana Winterfelda z Pińczowa eksperymenty medyczne z udziałem żebraków i zwierząt. Pomimo początkowego sceptycyzmu co do leczniczych właściwości wód, naukowiec szybko jednak otrzymał doskonałe rezultaty. Jednym z pacjentów badacza był leczący reumatyzm dzierżawca Buska - Feliks Rzewuski, który przekonawszy się na własnej skórze o sile działania wód, doprowadził do utworzenia uzdrowiska. Dla potrzeb kuracjuszy zaadoptowany został budynek poklasztorny. Obok niego powstał wypełniony roślinnością „ogród spacerowy", a niedaleko także pijalnia wód mineralnych. W 1824 roku rozpoczęto leczenie wodami mineralnymi, a w 1828 roku Busko znane już było jako uzdrowisko.
XX wiek był okresem powstawania licznych sanatoriów w Busku-Zdroju, a ich prawdziwa ekspansja przypadła na lata 60. i 70. ubiegłego wieku. Wtedy Busko-Zdrój zyskało sanatoria: „Włókniarz”, „Rafał” i „Radek”, a także inne obiekty lecznicze: Związek Inwalidów „Nida” i Szpital Uzdrowiskowego „Krystyna”. Po 2000 roku baza sanatoryjna osiągnęła poziom trzynastu obiektów, w których rocznie wykonywanych jest ok. 1,5 mln zabiegów, w tym aż 800 tysięcy kąpieli siarczkowych. Otwarciem nowego etapu rozwoju buskiego sektora uzdrowiskowego było uruchomienie w 2013 roku Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness. Obiekt utrzymując maksymalny profesjonalizm świadczonych usług medycznych (aż ponad 30 gabinetów zabiegowych, doświadczona kadra), przeniósł jednocześnie na wyższy poziom standard bazy noclegowej, serwowanych posiłków i szeroko pojętej obsługi. Dodatkowo czeka tu bogata oferta rekracyjno-sportowa, w tym: hala sportowa (tenis, futsal, i inne), basen, jacuzzi, sauny, kręgielnia, sala do bilardu, rowery i wiele innych atrakcji. Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness jest więc swego rodzaju sanatorium dla bardziej wymagających kuracjuszy.